100 Watts
1,459 Lumens
Dimmable
Medium Brass Base
125V - 130V AC
Product Description
H&H's Super V® 100 watt A19 incandescent light bulb with a clear finish.
Product Features
Rugged Multi-Support Filaments
The rugged multi-support filaments stand up to the shock and vibration common to industrial applications.
Brass Base
Unlike an aluminum base, a brass base won't freeze or corrode in the socket, even after thousands of hours of use.
12,000 Hour Rated Life
H&H incandescent bulbs are designed and engineered for durability, strength, and long burning life.
Specifications
| Brand | H&H Industries |
| Lamp Type | A-Shape |
| Lamp Shape | A19 |
| Lamp Base | Medium Brass Base (E26) |
| Filament | C-11V |
| Technology | Incandescent |
| Finish | Clear Finish |
| Watts | 100W |
| Lumens | 1,459 Lumens |
| Length | 4-7/16" |
| Diameter | 2-3/8" |
| Voltage | 125V - 130V AC |
| Rated Life | 12,000 Hours |
| Dimmable | Yes |
| Country of Origin | Mexico |
| Case Qty | 120 |
