Product Description
Blue wide funnel flip bird feeder with 2 in 1 technology.
Features
- Creates A 38% Wider Opening With A Built In Funnel In The Lid
- Easy Filling With Less Spill
- Spring System In The Roof Hinge
- Can Be Opened For Filling With A Single Touch
- Patented Baffle System Seperates Seed Into Individual Chambers & Keeps Seed At All Levels
- Use To Feed A Wider Assortment Of Seed
- Thistle Inserts Included
- Easy Clean Technology Allows All Parts To Be Removed For Cleaning Without The Use Of Tools
- Adequate Port Spacing Allows For Both Large & Small Birds To Feed Comfortably
- Attracting A Wider Variety Of Birds
- 2 In 1 Technology
Specifications
| Brand: | Nature's Way |
| Model Number: | WPFFB-19 |
| Feeder Color: | Blue |
| Package Height: | 16.50" |
| Package Width: | 8.00" |
| Package Length: | 8.00" |
| Weight: | 0.75 lbs |
| Rated For Outdoor Use: | Yes |
| Country of Origin: | CN |
| UPC: | 850023007377 |
