Product Description
7.5' holiday wonderland starry spire LED tree with 480 twinkling pure white 3mm micro LED lights on tree plus 70 pure white LEDs on star for a total of 550 total LED lights.
Features
- 480 Twinkling Pure White 3mm Micro LED Lights On Tree
- Plus 70 Pure White LEDs On Star
- Continuous-On Technology: Lights Continue To Stay Lit Even If A Bulb Burns Out (Low Vage Lighting)
- Ground Stakes Included
- For Indoor & Outdoor Use
- 1 Year Limited Warranty
- Dimensions: 29.13"L x 12.99"W x 5.51"H
Specifications
| Brand: | Holiday Wonderland |
| Model Number: | HGST90SLPWTW |
| Total Lights: | 550 |
| Tree Lights: | 480 |
| Tree LED Colors: | Pure White |
| Star Lights: | 70 |
| Star LED Color: | Pure White |
| LED Size: | 3mm Micro |
| Package Length: | 29.13" |
| Package Width: | 12.99" |
| Package Height: | 5.51" |
| Weight: | 8.47 lbs |
| Rated For Indoor Use: | Yes |
| Rated For Outdoor Use: | Yes |
| Country of Origin: | CN |
| UPC: | 840092504181 |
