18 Watts
1,500 Lumens
3000K
(Warm White)
90 CRI
Dimmable
120V AC
3 Year Warranty
Product Description
Nuvo 9" drum shaped flush mount LED fixture with black finished base and etched glass.
Specifications
| Fixture Type | Flush Mount |
| Technology | LED |
| Style | Transitional |
| Finish | Black |
| Collection | Pi |
| Watts | 18W |
| Lumen Output | 1,500 Lumens |
| Color Temp |
3000K (Warm White) |
| Color Accuracy | 90 CRI |
| Width | 9" |
| Height | 3.13" |
| Voltage | 120V AC |
| Average Rated Hours | 30,000 |
| Dimmable | Yes |
| Energy Star Approved | No |
| CEC Status | Lawful for sale in California |
| CA Prop-65 | Lead |
| Warranty | 3 Year Limited |
| UPC | 045923674617 |
| Suggested Dimmers |
Lutron CTRP-253P Lutron DVELV-300P Lutron DVRP-253P Lutron NTELV-300 Lutron NTELV-600 Lutron SELV-300P |
Spec Sheet:
62-468 Spec Sheet
