26 Watts
2,080 Lumens
3000K
(Warm White)
80 CRI
Damp Locations
Dimmable
3 Year Warranty
Product Description
Nuvo 24" 26 watt LED wall sconce with aged bronze finish and white acrylic lens.
Specifications
| Fixture Type | Sconce |
| Installation Orientation | Up/Down |
| Technology | LED |
| Fixture Material | Acrylic |
| Finish | Aged Bronze |
| Collection | Loop |
| Watts | 26W |
| Lumen Output | 2,080 Lumens |
| Color Temp |
3000K (Warm White) |
| Color Accuracy | 80 CRI |
| Width | 24" |
| Height | 4" |
| Back Plate or Canopy Height | 0.6" |
| Back Plate or Canopy Diameter | 5" |
| Extension | 3.13" |
| Dimmable | Yes |
| Energy Star Approved | No |
| cETLus Listed | cETLus - Damp Location Rated |
| RoHS Compliant | Yes |
| CEC Status | California T24 Compliant |
| CA Prop-65 | Lead |
| Warranty | 3 Year Limited |
| UPC | 045923329241 |
| Suggested Dimmers |
Leviton DSL06-1LZ Leviton IPL06-10Z Lutron CTCL-153P Lutron DVCL-153P Lutron SELV-300P |
Spec Sheet:
62-924 Spec Sheet
Instructions:
Installation Instructions
