26 Watts
2,080 Lumens
3000K
(Warm White)
90 CRI
Dimmable
120V AC
3 Year Warranty
Product Description
Nuvo 25" 26 watt LED vanity with polished nickel finish and white acrylic diffuser.
Specifications
| Fixture Type | Vanity |
| Installation Orientation | Up/Down |
| Technology | LED |
| Style | Contemporary |
| Fixture Material | Acrylic |
| Finish | Polished Nickel |
| Collection | Slick |
| Watts | 26W |
| Lumen Output | 2,080 Lumens |
| Color Temp |
3000K (Warm White) |
| Color Accuracy | 90 CRI |
| Width | 25" |
| Height | 4.5" |
| Back Plate or Canopy Length (in.) | 6.00 |
| Back Plate or Canopy Width (in.) | 4.50 |
| Back Plate or Canopy Height | 0.6" |
| Extension | 2.88" |
| Average Rated Hours | 50,000 |
| Dimmable | Yes |
| Energy Star Approved | No |
| UL Application | Wall |
| RoHS Compliant | Yes |
| CEC Status | California T24 Compliant |
| CA Prop-65 | Lead |
| Warranty | 3 Year Limited |
| UPC | 045923711022 |
| Suggested Dimmers |
Leviton DSL06-1LZ Leviton IPL06-10Z Lutron CTCL-153P Lutron DVCL-153P Lutron DVELV-300P Lutron NTELV-300 Lutron SELV-300P |
Spec Sheet:
62-1102 Spec Sheet
Instructions:
Installation Instructions
