39 Watts
3,120 Lumens
3000K
(Warm White)
90 CRI
Dimmable
3 Year Warranty
Product Description
Nuvo 43" 39 watt LED vanity with brushed nickel finish and white acrylic diffuser.
Specifications
| Fixture Type | Vanity |
| Installation Orientation | Up/Down |
| Technology | LED |
| Style | Contemporary |
| Fixture Material | Acrylic |
| Finish | Brushed Nickel |
| Collection | Bow |
| Watts | 39W |
| Lumen Output | 3,120 Lumens |
| Color Temp |
3000K (Warm White) |
| Color Accuracy | 90 CRI |
| Width | 43" |
| Height | 4.25" |
| Back Plate or Canopy Length (in.) | 4.25 |
| Back Plate or Canopy Width (in.) | 43.00 |
| Back Plate or Canopy Height | 0.4" |
| Extension | 3.31" |
| Average Rated Hours | 50,000 |
| Dimmable | Yes |
| Energy Star Approved | No |
| UL Application | Wall |
| RoHS Compliant | Yes |
| CEC Status | California T24 Compliant |
| CA Prop-65 | Lead |
| Warranty | 3 Year Limited |
| UPC | 045923410833 |
| Suggested Dimmers |
Cooper TAL06P-C2
Leviton 6674 Lutron DVCL-153P Lutron DVELV-300P Lutron DVLV-600P Lutron NTCL-250 Lutron SELV-300P Lutron SLV-600P Satco 86/103 |
Spec Sheet:
62-1083 Spec Sheet
Instructions:
Installation Instructions
