26 Watts
2,000 / 2,200 / 2,100 Lumens
3000K/4000K/5000K
90 CRI
Damp Locations
Dimmable
Operating Temp
-4°F to 104°F
120V AC
5 Year Warranty
Product Description
Nuvo Glamour 25" 26 watt selectable color temperature (3000K/4000K/5000K) LED vanity light fixture with black finish and white acrylic lens.
Product Features
Selectable Color Temperature
Integrated switch allows for selection of 3000K, 4000K or 5000K color temperature.
Damp Location Rated
Suitable for damp locations.
Specifications
| Fixture Type | Vanity |
| Installation Orientation | Up or Down |
| Technology | LED |
| Style | Contemporary |
| Fixture Material | Steel |
| Finish | Matte Black |
| Shade Material | Acrylic |
| Collection | Glamour |
| Watts | 26W |
| Lumen Output | 2,000 / 2,200 / 2,100 Lumens |
| Color Temp |
Adjustable 3000K / 4000K / 5000K |
| Color Accuracy | 90 CRI |
| Width | 25" |
| Height | 5.5" |
| Back Plate Length | 4.13" |
| Back Plate Width | 24" |
| Back Plate Height | 4.13" |
| Extension | 3" |
| Weight | 3.98 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| Operating Temperature |
-4 to 104°F -20 to 40°C |
| Average Rated Hours | 50,000 |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Range | 100% to 20% (Depending on Dimmer Control) |
| Damp Location Rated | Yes |
| For Use Indoors | Yes |
| Energy Star Approved |
Yes Energy Star ID: 2386753 |
| ADA Compliant | Yes |
| cETLus Listed | cETLus - Damp Location Rated |
| UL Application | Wall - Up or Down |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| California Status | Lawful for sale in California |
| CA Prop-65 | Lead |
| California T20 / T24 Rationale | T20 Exempt - Fixtures Not Regulated |
| Warranty | 5 Year Limited |
| UPC | 045923621734 |
| Suggested Dimmers |
Cooper DAL06P-C2 Cooper DUL06P-C2 Cooper RF9640-ND Cooper SAL06P Cooper SUF7 Cooper TAL06P-C2 Cooper VSUL06D Legrand ADTP703TU Legrand RH703PTUTC Legrand RHCL450PTC Leviton 6674 Leviton 66ELV Leviton DDMX1 Leviton DSE06-10Z Leviton DSL06-1LZ Leviton DSM10 Leviton DW6HD Leviton IPE04-1L Leviton IPL06 Lutron AYCL-153P Lutron CTRP-253P Lutron DVCL-153P Lutron LECL-153PH Lutron MACL-153M Lutron MA-PRO Lutron MSCL-OP153M Lutron NTCL-250 Lutron NTRP-250 Lutron PD-10WX Lutron PD-6WCL Lutron RCL-153PNL Lutron RRD-6CL Lutron RRD-PRO Satco 86/103 Satco S11268 |
Dimensions
Spec Sheet:
62-1731 Spec Sheet
