39 Watts
2,730 Lumens
3000K
(Warm White)
90 CRI
Damp Locations
Dimmable
120V AC
3 Year Warranty
Product Description
Nuvo 36" 39 watt LED large vanity with brushed nickel finish and white acrylic lens.
Specifications
| Fixture Type | Vanity |
| Installation Orientation | Up/Down |
| Technology | LED |
| Finish | Brushed Nickel |
| Collection | Jackson |
| Watts | 39W |
| Lumen Output | 2,730 Lumens |
| Color Temp |
3000K (Warm White) |
| Color Accuracy | 90 CRI |
| Width | 35.5" |
| Height | 4.5" |
| Back Plate or Canopy Length (in.) | 35.50 |
| Back Plate or Canopy Width (in.) | 4.50 |
| Extension | 2" |
| Weight | 6.27 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| Average Rated Hours | 30,000 |
| Dimmable | Yes |
| Energy Star Approved | No |
| cETLus Listed | cETLus - Damp Location Rated |
| RoHS Compliant | Yes |
| CEC Status | California T24 Qualified |
| CA Prop-65 | Lead |
| Warranty | 3 Year Limited |
| UPC | 045923663291 |
Spec Sheet:
62-1329 Spec Sheet
