60 Watts Max
Damp Locations
Medium Base
120V AC
1 Year Warranty
Product Description
Nuvo 14" 2 light vanity with white "U" channel glass with convenience outlet and white finish.
Product Features
Replaceable Light Source
Fixture can use any medium base light bulb up to 60 watts max.
Damp Location Rated
Suitable for damp locations.
Specifications
| Fixture Type | Vanity |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | Incandescent |
| Base | Medium (E26) |
| Number of Lamps | 2 |
| Style | Traditional |
| Fixture Material | Steel |
| Finish | White Finish |
| Glass Description | White |
| Max Wattage | 60W |
| Width | 14" |
| Height | 4.75" |
| Extension | 4.25" |
| Back Plate Width | 4.72" |
| Back Plate Height | 1.26" |
| Back Plate Diameter | 4.72" |
| Weight | 9.89 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| Damp Location Rated | Yes |
| For Use Indoors | Yes |
| Energy Star Approved | No |
| ADA Compliant | No |
| UL Classification | cULus - Damp Location Rated |
| UL Application | Wall |
| RoHS Compliant | Yes |
| California Status | Lawful for sale in California |
| California T20 / T24 Rationale | T20 Exempt - Fixtures Not Regulated |
| California Prop 65 | Lead |
| Warranty | 1 Year Limited |
| UPC | 045923779909 |
Spec Sheet:
77-990 Spec Sheet
Instructions:
77-990 Instructions
