60 Watts Max
Damp Locations
Medium Base
120V AC
1 Year Warranty
Product Description
Nuvo Empire collection 10" wall sconce light fixture with old bronze finish and alabaster glass.
Specifications
| Fixture Type | Sconce |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | Incandescent |
| Base | Medium (E26) |
| Number of Lamps | 1 |
| Installation Orientation | Glass Up Installation Only |
| Style | Traditional |
| Fixture Material | Steel |
| Finish | Old Bronze |
| Glass Description | Alabaster |
| Collection | Empire |
| Max Wattage | 60W |
| Width | 10" |
| Height | 9.63" |
| Back Plate Length | 5.17" |
| Back Plate Width | 5.13" |
| Back Plate Height | 1.43" |
| Extension | 5" |
| Weight | 2.46 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| Damp Location Rated | Yes |
| For Use Indoors | Yes |
| Energy Star Approved | No |
| ADA Compliant | No |
| UL Classification | cULus - Damp Location Rated |
| UL Application | Wall |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop-65 | Lead |
| Warranty | 1 Year Limited |
| UPC | 045923653742 |
Spec Sheet:
60-5374 Spec Sheet
Instructions:
Installation Instructions
