60 Watts Max
Damp Locations
Medium Base
1 Year Warranty
Product Description
Nuvo 12" 60 watt max wall sconce with old bronze finish and tuscan suede glass.
Specifications
| Fixture Type | Sconce |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | Incandescent |
| Base | Medium (E26) |
| Number of Lamps | 1 |
| Installation Orientation | Up Only |
| Style | Traditional |
| Glass Description | Tuscan Suede |
| Fixture Material | Frosted Glass |
| Finish | Old Bronze |
| Back Plate Length | 7.48" |
| Back Plate Width | 4.49" |
| Collection | Tapas |
| Max Wattage | 60W |
| Width | 12" |
| Height | 7" |
| Back Plate Height | 1.5" |
| Extension | 6" |
| Damp Location Rated | Yes |
| Energy Star Approved | No |
| UL Classification | cULus - Damp Location Rated |
| UL Application | Wall - Up or Down |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop-65 | Lead |
| Warranty | 1 Year Limited |
| UPC | 045923600449 |
Spec Sheet:
60-044 Spec Sheet
Instructions:
Tapas Lamp Sconces Installation Instructions
