60 Watts Max
Damp Locations
Medium Base
120V AC
1 Year Warranty
Product Description
Nuvo Parker collection 13" wall sconce light fixture with a polished chrome finish and sandstone etched glass.
Specifications
| Fixture Type | Sconce |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | Incandescent |
| Base | Medium (E26) |
| Number of Lamps | 1 |
| Installation Orientation | Up Only |
| Style | Traditional |
| Fixture Material | Steel |
| Finish | Polished Chrome |
| Glass Description | Etched |
| Collection | Parker |
| Max Wattage | 60W |
| Width | 13" |
| Height | 6.75" |
| Back Plate or Canopy Length | 7.5" |
| Back Plate or Canopy Width | 4.5" |
| Back Plate or Canopy Height | 1.5" |
| Extension | 6.5" |
| Weight | 4.4 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| Damp Location Rated | Yes |
| For Use Indoors | Yes |
| Energy Star Approved | No |
| ADA Compliant | No |
| UL Classification | cULus - Damp Location Rated |
| UL Application | Wall |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop-65 | Lead |
| Warranty | 1 Year Limited |
| UPC | 045923653735 |
Spec Sheet:
60-5373 Spec Sheet
Instructions:
Installation Instructions
