60 Watts Max
Medium Base
120V AC
1 Year Warranty
Product Description
Nuvo 8" 1 light wall sconce light fixture with a midnight bronze finish and clear beveled glass.
Specifications
| Fixture Type | Sconce |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | Incandescent |
| Base | Medium (E26) |
| Number of Lamps | 1 |
| Installation Orientation | Up/Down |
| Style | Traditional |
| Fixture Material | Steel |
| Finish | Black |
| Glass Description | Clear Beveled Glass |
| Collection | Payne |
| Max Wattage | 60W |
| Width | 8" |
| Height | 8" |
| Back Plate Length | 8" |
| Back Plate Width | 8" |
| Back Plate Height | 0.71" |
| Extension | 5.5" |
| Weight | 4.49 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| For Use Indoors | Yes |
| Energy Star Approved | No |
| ADA Compliant | No |
| cETLus Listed | cETLus - Dry Location Rated |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop-65 | Lead |
| Warranty | 1 Year Limited |
| UPC | 045923664113 |
Spec Sheet:
60-6411 Spec Sheet
Instructions:
Installation Instructions
