40 Watts Max
Damp Locations
Up Installation
Only
Includes
40W T9 Lamp
Medium Base
120V AC
1 Year Warranty
Product Description
Nuvo 6" 1 lamp wall sconce light fixture with iron black finish, brushed nickel accents, and clear glass.
Product Features
Replaceable Light Source
Fixture can use any medium base light bulb up to 40 watts max.
Light Bulb Included
Includes (1) 40 watt T9 incandescent lamp.
Damp Location Rated
Suitable for damp locations.
Mounting
Fixture can be mounted facing up.
Specifications
| Fixture Type | Sconce |
| Bulb Included | Yes, T9 |
| Bulb Type | Incandescent |
| Base | Medium (E26) |
| Number of Lamps | 1 |
| Installation Orientation | Up Only |
| Style | Transitional |
| Fixture Material | Steel |
| Finish |
Iron Black Finish with Brushed Nickel Accents |
| Glass Description | Clear Glass |
| Collection | Sherwood |
| Includes | (1) 40W T9 Incandescent Lamp |
| Replacement Bulb | S2426 (Included) |
| Max Wattage | 40W |
| Width | 5.5" |
| Height | 11.63" |
| Extension | 5.88" |
| Back Plate Height | 0.87" |
| Back Plate Diameter | 5.04" |
| Weight | 2.68 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| Damp Location Rated | Yes |
| For Use Indoors | Yes |
| Energy Star Approved | No |
| DLC Approved | No |
| ADA Compliant | No |
| cETLus Listed | cETLus - Damp Location Rated |
| RoHS Compliant | Yes |
| California Status | Lawful for sale in California |
| California T20 / T24 Rationale | T20 Exempt - Fixtures Not Regulated |
| California Prop 65 | Lead |
| Warranty | 1 Year Limited |
| UPC | 045923661211 |
Spec Sheet:
60-6121 Spec Sheet
Instructions:
Installation Instructions EnSpFr
