100 Watts Max
Damp Locations
Medium Base
120V AC
1 Year Warranty
Product Description
Nuvo 4.75" 1 light vanity light fixture with a sandstone etched glass shade and a polished chrome finish.
Product Features
Replaceable Light Source
Fixture can use any medium base light bulb up to 100 watts max.
Damp Location Rated
Suitable for damp locations.
Specifications
| Fixture Type | Vanity |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | Incandescent |
| Base | Medium (E26) |
| Number of Lamps | 1 |
| Installation Orientation | Up or Down |
| Style | Contemporary |
| Fixture Material | Steel |
| Finish | Polished Chrome Finish |
| Glass Description | Etched |
| Collection | Parker |
| Max Wattage | 100W |
| Width | 4.75" |
| Height | 9.5" |
| Extension | 6.38" |
| Back Plate Length | 4.72" |
| Back Plate Width | 4.72" |
| Back Plate Height | 4.72" |
| Weight | 4.2 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| Damp Location Rated | Yes |
| For Use Indoors | Yes |
| Energy Star Approved | No |
| ADA Compliant | No |
| UL Classification | cULus - Damp Location Rated |
| UL Application | Wall - Up or Down |
| RoHS Compliant | Yes |
| California Status | Lawful for sale in California |
| California T20 / T24 Rationale | T20 Exempt - Fixtures Not Regulated |
| California Prop 65 | Lead |
| Warranty | 1 Year Limited |
| UPC | 045923640018 |
Spec Sheet:
60-4001 Spec Sheet
Instructions:
Installation Instructions
