10 Watts
900 Lumens
3000K
(Warm White)
90 CRI
Wet Locations
Not Dimmable
Operating Temp
-22°F to 122°F
120-277V AC
Controls
Light Pollution
(Down Install Only)
5 Year Warranty
Product Description
Nuvo 7" 10 watt small up and down LED outdoor wall sconce with a white finish.
Product Features
Wet Location Rated
Suitable for wet locations.
Dark Sky Conformance
For international dark sky compliance, the fixture must be installed in a downward facing and locked position.
Installation
Direct wire fixture and wall mount.
Mounting hardware is included.
Specifications
| Fixture Type | Sconce |
| Installation Orientation | Up or Down |
| Technology | LED |
| Photocell or Sensor | No Photocell |
| Style | Utility |
| Fixture Material | Die Cast Aluminum |
| Finish | White |
| BUG Rating | B1-U1-G0 |
| Includes | Mounting Hardware |
| Watts | 10W |
| Lumen Output | 900 Lumens |
| Color Temp |
3000K (Warm White) |
| Color Accuracy | 90 CRI |
| Width | 4.53" |
| Height | 6.77" |
| Extension | 3.43" |
| Back Plate Width | 4.53" |
| Back Plate Height | 4.53" |
| Weight | 1.72 lbs |
| Voltage | 120-277V AC |
| Operating Temperature |
-22 to 122°F -30 to 50°C |
| Average Rated Hours | 50,000 |
| Dimmable | No |
| Wet Location Rated | Yes |
| For Use Outdoors | Yes |
| Energy Star Approved |
Yes Energy Star ID: 2336404 |
| ADA Compliant | Yes |
| cULus Listed | cULus Listed - Wet Location Rated |
| UL Application | Outdoor |
| Dark Sky Compliant |
Yes (When fixture is installed facing down) |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| California Status | Lawful for sale in California |
| California T20 / T24 Rationale | T20 Exempt - Fixtures Not Regulated |
| California Prop 65 | Lead |
| Warranty | 5 Year Limited |
| UPC | 045923680922 |
Spec Sheet:
62-1137 Spec Sheet
Instructions:
Instructions EnSpFr
