10 Watts
900 Lumens
3000K
(Warm White)
90 CRI
Wet Locations
Not Dimmable
Operating Temp
-22°F to 122°F
120-277V AC
5 Year Warranty
Product Description
Nuvo 12" 10 watt large up or down LED outdoor wall sconce with white finish.
Product Features
Wet Location Rated
Suitable for wet locations.
Installation
Direct wire fixture and wall mount.
Mounting hardware is included.
Specifications
| Fixture Type | Sconce |
| Installation Orientation | Up or Down |
| Technology | LED |
| Photocell or Sensor | No Photocell |
| Style | Utility |
| Fixture Material | Die Cast Aluminum |
| Finish | White |
| BUG Rating | B1-U1-G0 |
| Includes | Mounting Hardware |
| Watts | 10W |
| Lumen Output | 900 Lumens |
| Color Temp |
3000K (Warm White) |
| Color Accuracy | 90 CRI |
| Width | 4.53" |
| Height | 8.25" |
| Extension | 4.21" |
| Back Plate Width | 4.53" |
| Back Plate Height | 4.53" |
| Weight | 2.05 lbs |
| Voltage | 120-277V AC |
| Operating Temperature |
-22 to 122°F -30 to 50°C |
| Average Rated Hours | 50,000 |
| Dimmable | No |
| Wet Location Rated | Yes |
| For Use Outdoors | Yes |
| Energy Star Approved |
Yes Energy Star ID: 2336401 |
| ADA Compliant | No |
| cULus Listed | cULus Listed - Wet Location Rated |
| UL Application | Outdoor |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| California Status | Lawful for sale in California |
| California T20 / T24 Rationale | T20 Exempt - Fixtures Not Regulated |
| California Prop 65 | Lead |
| Warranty | 5 Year Limited |
| UPC | 045923680953 |
Spec Sheet:
62-1147 Spec Sheet
Instructions:
Instructions EnSpFr
