20 Watts
800 Lumens
3000K
(Warm White)
82 CRI
Damp Locations
Dimmable
120V AC
3 Year Warranty
Product Description
Nuvo 21" 20 watt 2 LED wall sconce with brushed nickel finish and frosted glass.
Specifications
| Fixture Type | Sconce |
| Technology | LED |
| Style | Contemporary |
| Glass Description | Frosted |
| Fixture Material | Glass / Metal |
| Finish | Brushed Nickel |
| Collection | Mercer |
| Watts | 20W |
| Lumen Output | 800 Lumens |
| Color Temp |
3000K (Warm White) |
| Color Accuracy | 82 CRI |
| Width | 20.5" |
| Height | 4.13" |
| Back Plate Length | 4.25" |
| Back Plate Width | 18.5" |
| Back Plate Height | 1.12" |
| Extension | 3.5" |
| Voltage | 120V AC |
| Average Rated Hours | 30,000 |
| Dimmable | Yes - Dimmable |
| Damp Location Rated | Yes |
| Energy Star Approved | No |
| cETLus Listed | cETLus - Damp Location Rated |
| UL Application | Wall - Up or Down |
| RoHS Compliant | Yes |
| CEC Status | California T24 Qualified |
| CEC Status | Not T24 Compliant |
| CA Prop-65 | Lead |
| Warranty | 3 Year Limited |
| UPC | 045923323188 |
| Suggested Dimmers |
Leviton 6674
Lutron DVELV-300P Lutron NTELV-300 Lutron NTELV-600 Lutron SELV-300P |
Spec Sheet:
62-318 Spec Sheet
Instructions:
Installation Instructions
