100 Watts Max
Damp Locations
Up or Down
Installation
Includes
40W ST19 Lamp
Medium Base
120V AC
1 Year Warranty
Product Description
Nuvo 6.5" 1 light wall sconce light fixture with a polished nickel finish and clear glass.
Product Features
Replaceable Light Source
Fixture can use any medium base light bulb up to 100 watts max.
Damp Location Rated
Suitable for damp locations.
Mounting
Includes mounting hardware and installation instructions.
Multiple Mounting Options
Fixture can be mounted facing up or facing down.
Specifications
| Fixture Type | Sconce |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Type | Incandescent |
| Base | Medium (E26) |
| Number of Lamps | 1 |
| Installation Orientation | Up or Down |
| Style | Transitional |
| Fixture Material | Glass / Steel |
| Finish | Polished Nickel |
| Glass Description | Clear |
| Collection | Vintage |
| Includes | (1) 60W Incandescent Lamp |
| Replacement Bulb | S2413 (Included) |
| Max Wattage | 100W |
| Width | 6.5" |
| Height | 9.75" |
| Extension | 7.63" |
| Top to Outlet | 2.25 |
| Back Plate Height | 0.94" |
| Back Plate Diameter | 4.9" |
| Weight | 3.29 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| Damp Location Rated | Yes |
| For Use Indoors | Yes |
| Energy Star Approved | No |
| DLC Approved | No |
| ADA Compliant | No |
| UL Classification | cULus - Damp Location Rated |
| UL Application | Wall - Up or Down |
| RoHS Compliant | Yes |
| California Status | Lawful for sale in California |
| California T20 / T24 Rationale | T20 Exempt - Fixtures Not Regulated |
| California Prop 65 | Lead |
| Warranty | 1 Year Limited |
| UPC | 045923654121 |
Spec Sheet:
60-5412 Spec Sheet
Instructions:
Installation Instructions
