20 Watts
1,580 Lumens
3000K
(Warm White)
90+ CRI
Damp Locations
Dimmable
3 Year Warranty
Product Description
Nuvo 17.5" double LED vanity or wall sconce with polished nickel finish and white acrylic lens.
Specifications
| Fixture Type | Vanity |
| Installation Orientation | Up/Down |
| Technology | LED |
| Style | Transitional |
| Fixture Material | Steel |
| Finish | Polished Nickel |
| Collection | Bond |
| Fabric Description | White |
| Watts | 20W |
| Lumen Output | 1,580 Lumens |
| Color Temp |
3000K (Warm White) |
| Color Accuracy | 90+ CRI |
| Width | 6" |
| Height | 17.5" |
| Back Plate or Canopy Height | 0.6" |
| Back Plate or Canopy Diameter | 5.5" |
| Extension | 4" |
| Average Rated Hours | 30,000 |
| Dimmable | Yes |
| Energy Star Approved | No |
| cETLus Listed | cETLus - Damp Location Rated |
| UL Application | Wall |
| RoHS Compliant | Yes |
| CEC Status | California T24 Compliant |
| CA Prop-65 | Lead |
| Warranty | 3 Year Limited |
| UPC | 045923327223 |
| Suggested Dimmers |
Cooper TAL06P-C1
Leviton 6674 Leviton DSM10-1LZ Lutron CTCL-153P Lutron DVCL-153P Lutron DVLV-600P Lutron NTCL-250 Lutron SLV-600P |
Spec Sheet:
62-722 Spec Sheet
Instructions:
Bond Vanities & Sconces Installation Instructions
