20 Watts
1,580 Lumens
3000K
(Warm White)
80 CRI
Damp Locations
Dimmable
3 Year Warranty
Product Description
Nuvo 17.5" double LED vanity or wall sconce with aged bronze finish and white acrylic lens.
Product Features
Horizontal or Vertical Mounting
Fixture can be mounted horizontally as a vanity or vertically as a wall sconce.
Specifications
| Fixture Type | Vanity |
| Technology | LED |
| Style | Transitional |
| Fixture Material | Steel |
| Finish | Aged Bronze |
| Collection | Bond |
| Fabric Description | White |
| Watts | 20W |
| Lumen Output | 1,580 Lumens |
| Color Temp |
3000K (Warm White) |
| Color Accuracy | 80 CRI |
| Width | 6" |
| Height | 17.5" |
| Back Plate | 0.6" |
| Back Plate | 5.5" |
| Extension | 4" |
| Average Rated Hours | 30,000 |
| Dimmable | Yes |
| Energy Star Approved | No |
| cETLus Listed | cETLus - Damp Location Rated |
| UL Application | Wall |
| RoHS Compliant | Yes |
| CEC Status | California T24 Compliant |
| CA Prop-65 | Lead |
| Warranty | 3 Year Limited |
| UPC | 045923327421 |
| Suggested Dimmers |
Cooper TAL06P-C1
Leviton 6674 Leviton DSM10-1LZ Lutron CTCL-153P Lutron DVCL-153P Lutron DVLV-600P Lutron NTCL-250 Lutron SLV-600P |
Spec Sheet:
62-742 Spec Sheet
Instructions:
Bond Vanities & Sconces Installation Instructions
