13 Watts
1,040 Lumens
3000K
(Warm White)
90+ CRI
Damp Locations
Dimmable
3 Year Warranty
Product Description
Nuvo 12" LED wall sconce with polished nickel finish.
Specifications
| Fixture Type | Sconce |
| Installation Orientation | Up/Down |
| Technology | LED |
| Fixture Material | Acrylic |
| Finish | Polished Nickel |
| Back Plate or Canopy Length (in.) | 6.00 |
| Back Plate or Canopy Width (in.) | 5.00 |
| Collection | Slice |
| Watts | 13W |
| Lumen Output | 1,040 Lumens |
| Color Temp |
3000K (Warm White) |
| Color Accuracy | 90+ CRI |
| Width | 4.5" |
| Height | 12" |
| Back Plate or Canopy Height | 0.6" |
| Extension | 3" |
| Dimmable | Yes |
| Energy Star Approved | No |
| cETLus Listed | cETLus - Damp Location Rated |
| RoHS Compliant | Yes |
| CEC Status | California T24 Compliant |
| CA Prop-65 | Lead |
| Warranty | 3 Year Limited |
| UPC | 045923329319 |
| Suggested Dimmers |
Leviton IPL06-10Z
Lutron DVCL-153P Lutron DVELV-300P Lutron MACL-153M Lutron NTELV-300 Lutron SELV-300P |
Spec Sheet:
62-931 Spec Sheet
Instructions:
Installation Instructions
