60 Watts Max
Candelabra Base
120V AC
1 Year Warranty
Product Description
Nuvo 8" 2 lamp lansing collection wall sconce light fixture with candelabra base, textured black finish, and white fabric shade.
Specifications
| Fixture Type | Sconce |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | Incandescent |
| Base | Candelabra (E12) |
| Number of Lamps | 2 |
| Installation Orientation | Up Only |
| Style | Traditional |
| Fixture Material | Steel |
| Finish | Midnight Bronze |
| Collection | Lansing |
| Max Wattage | 60W |
| Width | 8" |
| Height | 12" |
| Back Plate Length | 12" |
| Back Plate Width | 8" |
| Back Plate Height | 12" |
| Extension | 3.88" |
| Weight | 4.23 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| For Use Indoors | Yes |
| Energy Star Approved | No |
| ADA Compliant | Yes |
| cETLus Listed | cETLus - Dry Location Rated |
| UL Application | Wall |
| RoHS Compliant | Yes |
| California Status | Lawful for sale in California |
| CA Prop-65 | Lead |
| California T20 / T24 Rationale | T20 Exempt - Fixtures Not Regulated |
| Warranty | 1 Year Limited |
| UPC | 045923664311 |
Spec Sheet:
60-6431 Spec Sheet
Instructions:
Installation Instructions
