10 Watts
800 / 900 / 850 Lumens
3000K/4000K/5000K
90 CRI
Damp Locations
Dimmable
Operating Temp
-4°F to 104°F
120V AC
5 Year Warranty
Product Description
Nuvo Glamour 9"x10.5" 10 watt selectable color temperature (3000K/4000K/5000K) LED wall sconce light fixture with white finish and white acrylic lens.
Product Features
Selectable Color Temperature
Integrated switch allows for selection of 3000K, 4000K or 5000K color temperature.
Damp Location Rated
Suitable for damp locations.
Specifications
| Fixture Type | Sconce |
| Installation Orientation | Up Only |
| Technology | LED |
| Style | Contemporary |
| Fixture Material | Acrylic |
| Finish | White |
| Shade Material | Acrylic |
| Collection | Crispo |
| Watts | 10W |
| Lumen Output | 800 / 900 / 850 Lumens |
| Color Temp |
Adjustable 3000K / 4000K / 5000K |
| Color Accuracy | 90 CRI |
| Width | 9" |
| Height | 10.5" |
| Back Plate Length | 10.5" |
| Back Plate Width | 9" |
| Back Plate Height | 10.5" |
| Extension | 4" |
| Weight | 2.02 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| Operating Temperature |
-4 to 104°F -20 to 40°C |
| Average Rated Hours | 50,000 |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Range | 100% to 20% (Depending on Dimmer Control) |
| Damp Location Rated | Yes |
| For Use Indoors | Yes |
| Energy Star Approved |
Yes Energy Star ID: 2386776 |
| ADA Compliant | Yes |
| cETLus Listed | cETLus - Damp Location Rated |
| UL Application | Wall - Up |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| California Status | Lawful for sale in California |
| CA Prop-65 | Lead |
| California T20 / T24 Rationale | T20 Exempt - Fixtures Not Regulated |
| Warranty | 5 Year Limited |
| UPC | 045923621857 |
Dimensions
Spec Sheet:
62-1646 Spec Sheet
