60 Watts Max
Damp Locations
Up or Down
Installation
Includes
60W ST19 Lamp
Medium Base
120V AC
1 Year Warranty
Product Description
Nuvo 8" 1 light wall sconce light fixture with forest bronze finish and copper accents.
Product Features
Replaceable Light Source
Fixture can use any medium base light bulb up to 60 watts max.
Light Bulb Included
Includes (1) 60 watt ST19 incandescent lamp.
Damp Location Rated
Suitable for damp locations.
Multiple Mounting Options
Fixture can be mounted facing up or facing down.
Specifications
| Fixture Type | Sconce |
| Bulb Included | Yes, ST19 |
| Bulb Type | Incandescent |
| Base | Medium (E26) |
| Number of Lamps | 1 |
| Installation Orientation | Up or Down |
| Style | Transitional |
| Fixture Material | Glass / Metal |
| Finish |
Forest Bronze Finish with Copper Accents |
| Collection | Lake |
| Includes | (1) 60W ST19 Incandescent Lamp |
| Replacement Bulb | S2423 (Included) |
| Max Wattage | 60W |
| Width | 8" |
| Height | 12" |
| Extension | 4.5" |
| Back Plate Length | 6.3" |
| Back Plate Width | 4.72" |
| Back Plate Height | 6.3" |
| Weight | 3.22 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| Damp Location Rated | Yes |
| For Use Indoors | Yes |
| Energy Star Approved | No |
| DLC Approved | No |
| ADA Compliant | No |
| cETLus Listed | cETLus - Damp Location Rated |
| UL Application | Wall |
| RoHS Compliant | Yes |
| California Status | Lawful for sale in California |
| California T20 / T24 Rationale | T20 Exempt - Fixtures Not Regulated |
| California Prop 65 | Lead |
| Warranty | 1 Year Limited |
| UPC | 045923658518 |
Spec Sheet:
60-5851 Spec Sheet
Instructions:
Installation Instructions EnSpFr
