10 Watts
285 Lumens
3000K
(Warm White)
82 CRI
Damp Locations
Dimmable
Up or Down
Installation
120V AC
3 Year Warranty
Product Description
Nuvo 8" 4.8 watt 3000K LED wall sconce with hazel bronze finish.
Product Features
Damp Location Rated
Suitable for damp locations.
Mounting
Includes mounting hardware and installation instructions.
Multiple Mounting Options
Fixture can be mounted facing up or facing down.
Specifications
| Fixture Type | Sconce |
| Installation Orientation | Up or Down |
| Technology | LED |
| Style | Contemporary |
| Fixture Material | Steel |
| Finish | Hazel Bronze |
| Glass Description | Frost |
| Collection | Frame |
| Watts | 10W |
| Lumen Output | 285 Lumens |
| Color Temp |
3000K (Warm White) |
| Color Accuracy | 82 CRI |
| Width | 7.88" |
| Height | 20.25" |
| Extension | 4" |
| Back Plate Length | 7.87" |
| Back Plate Width | 4.49" |
| Back Plate Height | 7.87" |
| Weight | 4.15 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| Average Rated Hours | 30,000 |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Type |
Forward Phase Reverse Phase or Phase Selectable |
| Damp Location Rated | Yes |
| For Use Indoors | Yes |
| Energy Star Approved | No |
| DLC Approved | No |
| ADA Compliant | Yes |
| cETLus Listed | cETLus - Damp Location Rated |
| UL Application | Wall |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| California Status | Lawful for sale in California |
| California Title 24 | Yes |
| California T20 / T24 Rationale | T24 2016 - 2022 JA8 Listed |
| California Prop 65 | Lead |
| Warranty | 3 Year Limited |
| UPC | 045923321252 |
| Suggested Dimmers |
Leviton 6674
Lutron CTRP-253P Lutron NTRP-250 Lutron RRD-PRO |
Spec Sheet:
62-125 Spec Sheet
Instructions:
Installation Instructions
