15 Watts
1,190 Lumens
3000K
(Warm White)
90 CRI
Damp Locations
Dimmable
120V AC
3 Year Warranty
Product Description
Nuvo 6.5" 15 watt 3000K pivoting head LED wall sconce with a textured black finish.
Product Features
Damp Location Rated
Suitable for damp locations.
Mounting
Includes mounting hardware and installation instructions.
Specifications
| Fixture Type | Sconce |
| Installation Orientation | Up or Down |
| Technology | LED |
| Style | Contemporary |
| Finish | Black |
| Collection | Hawk |
| Watts | 15W |
| Lumen Output | 1,190 Lumens |
| Color Temp |
3000K (Warm White) |
| Color Accuracy | 90 CRI |
| Width | 6.5" |
| Height | 5" |
| Extension | 7.63" |
| Back Plate Length | 4.72" |
| Back Plate Width | 4.72" |
| Back Plate Height | 4.72" |
| Weight | 2.53 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Type |
Forward Phase Reverse Phase Phase Selectable or Triac |
| Damp Location Rated | Yes |
| For Use Indoors | Yes |
| Energy Star Approved | No |
| ADA Compliant | No |
| UL Classification | cULus - Damp Location Rated |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| California Status | Lawful for sale in California |
| California Title 24 | Yes |
| California T20 / T24 Rationale | T24 2016 - 2022 JA8 Listed |
| California Prop 65 | Lead |
| Warranty | 3 Year Limited |
| UPC | 045923329937 |
| Suggested Dimmers |
Eaton TAL06P-C2
LeGrand ADTP703TU Leviton 6674 Leviton IPL06-10Z Lutron CTRP-253P Lutron DVCL-153P Lutron DVLV-600P Lutron NTCL-250 Lutron NTRP-250 Lutron SLV-600P Satco 86/103 |
Spec Sheet:
62-993 Spec Sheet
Instructions:
62-993 Instructions
Installation Instructions
