10 Watts
800 Lumens
3000K
(Warm White)
82 CRI
Damp Locations
Dimmable
120V AC
3 Year Warranty
Product Description
Nuvo Tucker 11.5" 10 watt 3000K LED wall sconce with etched opal glass and polished nickel finish.
Product Features
Damp Location Rated
Suitable for damp locations.
Multiple Mounting Options
Fixture can be mounted horizontally or vertically.
Specifications
| Fixture Type | Sconce |
| Installation Orientation | Horizontal or Vertical |
| Technology | LED |
| Style | Contemporary |
| Fixture Material | Steel |
| Finish | Polished Nickel Finish |
| Glass Description | Etched Opal |
| Collection | Tucker |
| Watts | 10W |
| Lumen Output | 800 Lumens |
| Color Temp |
3000K (Warm White) |
| Color Accuracy | 82 CRI |
| Width | 6" |
| Height | 11.5" |
| Extension | 3.75" |
| Back Plate Height | 0.79" |
| Back Plate Diameter | 5.94" |
| Weight | 2.56 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| Average Rated Hours | 30,000 |
| Dimmable | Yes |
| Recommended Dimmer | Forward Phase or Reverse Phase or Phase Selectable |
| Damp Location Rated | Yes |
| For Use Indoors | Yes |
| Energy Star Approved | No |
| ADA Compliant | Yes |
| cETLus Listed | cETLus - Damp Location Rated |
| UL Application | Wall - Up or Down |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| California Status | Lawful for sale in California |
| California Title 24 | Yes |
| California T20 / T24 Rationale | T24 2016 - 2022 JA8 Listed |
| California Prop 65 | Lead |
| Warranty | 3 Year Limited |
| UPC | 045923321856 |
| Suggested Dimmers |
Leviton 6674
Lutron CTRP-253P Lutron NTRP-250 Lutron RRD-PRO |
Spec Sheet:
62-185 Spec Sheet
Instructions:
Installation Instructions
