60 Watts Max
Damp Locations
Medium Base
120V AC
1 Year Warranty
Product Description
Nuvo 21" 2 light tube wall sconce light fixture with brushed nickel finish and white glass.
Product Features
Multiple Mounting Options
Fixture can be mounted vertically or horizontally.
Damp Location Rated
Suitable for damp locations.
Specifications
| Fixture Type | Sconce |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | Incandescent |
| Base | Medium (E26) |
| Number of Lamps | 2 |
| Installation Orientation | Up/Down |
| Style | Contemporary |
| Fixture Material | Glass / Metal |
| Finish | Brushed Nickel |
| Glass Description | White |
| Collection | Link |
| Max Wattage | 60W |
| Width | 4.5" |
| Height | 21" |
| Back Plate Length | 4.75" |
| Back Plate Width | 4.5" |
| Back Plate Height | 0.55" |
| Extension | 3.75" |
| Weight | 2.38 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| Damp Location Rated | Yes |
| For Use Indoors | Yes |
| Energy Star Approved | No |
| ADA Compliant | Yes |
| UL Classification | cULus - Damp Location Rated |
| UL Application | Wall - Up or Down |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop-65 | Lead |
| Warranty | 1 Year Limited |
| UPC | 045923629365 |
Spec Sheet:
60-2936 Spec Sheet
Instructions:
Installation Instructions
