12 Watts
820 Lumens
3000K
(Warm White)
90 CRI
Damp Locations
Dimmable
120V AC
3 Year Warranty
Product Description
Nuvo 12 inch 12 watt 3000K 1 light LED wall sconce with white glass and brushed nickel finish.
Specifications
| Fixture Type | Sconce |
| Installation Orientation | Up/Down |
| Technology | LED |
| Finish | Brushed Nickel |
| Glass Description | White |
| Collection | Link |
| Watts | 12W |
| Lumen Output | 820 Lumens |
| Color Temp |
3000K (Warm White) |
| Color Accuracy | 90 CRI |
| Width | 4.5" |
| Height | 11.5" |
| Back Plate Length | 4.75" |
| Back Plate Width | 4.5" |
| Back Plate Height | 0.55" |
| Extension | 3.75" |
| Weight | 2.12 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| Average Rated Hours | 30,000 |
| Dimmable | Yes |
| Damp Location Rated | Yes |
| For Use Indoors | Yes |
| Energy Star Approved | No |
| ADA Compliant | Yes |
| cETLus Listed | cETLus - Damp Location Rated |
| UL Application | Wall |
| RoHS Compliant | Yes |
| CEC Status | Not T24 Compliant |
| CA Prop-65 | Lead |
| Warranty | 3 Year Limited |
| UPC | 045923679346 |
| Suggested Dimmers |
Leviton IPL06
Lutron CTRP-253P Lutron DVELV-300P Lutron DVRP-253P Lutron NTELV-300 Lutron NTRP-250 Lutron SELV-300P |
Spec Sheet:
62-2934 Spec Sheet
