100 Watts Max
Damp Locations
Medium Base
120V AC
Product Description
Progress Lighting 1 light 4-3/4" vanity wall sconce with grounded convenience outlet, polished chrome finish, and white glass with clear ribbed window.
Product Features
Damp Location Rated
Suitable for damp locations.
Specifications
| Brand Name | Progress Lighting |
| Fixture Type | Vanity |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | Incandescent |
| Base | Medium (E26) |
| Number of Lamps | 1 |
| Style | Traditional |
| Finish | Polished Chrome Finish |
| Glass Description | White - Clear Ribbed Window |
| Integrated Features |
Grounded Convenience Outlet Knock Out for Optional Switch |
| Includes | Mounting Strap for Outlet Box |
| Max Wattage | 100W |
| Canopy Diameter | 4-3/4" |
| Extension | 6-3/4" |
| Voltage | 120V AC |
| Damp Location Rated | Yes |
| For Use Indoors | Yes |
| UL Classification | cULus - Damp Location Rated |
Spec Sheet:
P3080-15 Spec Sheet
