2 Pack
1 Watt
(Per Lamp)
Intermediate Base
120V AC
Product Description
Watt-Man 2 pack of red 120 volt intermediate base (E17) LED exit sign retrofit lamps.
Product Features
Red Exit Sign Retrofit
The red LED lamp is for retrofitting red stencil face exit signs.
Solid State Electronics
Uses only 1 watt per lamp and keeps your exit sign lit for longer.
Specifications
| Brand | Watt-Man LED Lighting |
| Pack | 2 Pack |
| Product Type | Exit Sign |
| Lamp Shape | LED Exit Sign Retrofit |
| Lamp Base | Intermediate (E17) |
| Technology | LED |
| Watts | 1W |
| Color Temp | Red |
| Length | 4-1/2" |
| Voltage | 120V AC |
| Surge protected | Yes |
Spec Sheet:
UBW120S-R Spec Sheet
