1 Watt
120-277V AC
Product Description
Watt-Man 1 watt LED fire extinguisher signal fixture retrofit.
Product Features
Fire Extinguisher Signal Fixture Retrofit
The LED retrofit has an industrial grade blue glass dome lens and medium base pigtail.
Solid State Electronics
High intensity blue LEDs use only 1 watt of power, and provide enhanced visibility.
Specifications
| Brand | Watt-Man LED Lighting |
| Product Category | Fire Extinguisher Signal |
| Product Type | LED Fixture Retrofit |
| Retrofits Fixtures |
PerfecLite Models: NL6863 NL6864 |
| Lamp Base | Medium Base (E26) |
| Technology | LED |
| Lens Finish | Blue |
| Lens Material | Industrial Grade Glass |
| Watts | 1W |
| Weight | 0.69 oz |
| Input Voltage | 120-277V AC |
Spec Sheet:
LDBL120 Spec Sheet
