1 Watt
120-277V AC
Product Description
Watt-Man 1 watt LED fire extinguisher signal recessed fixture with a recessed junction box and a heavy duty white faceplate.
Product Features
Fire Extinguisher Signal Recessed Fixture
The recessed LED fixture has an industrial grade blue glass dome lens, recessed junction box, and a heavy duty white faceplate.
Solid State Electronics
High intensity blue LEDs use only 1 watt of power, and provide enhanced visibility.
Specifications
| Brand | Watt-Man LED Lighting |
| Product Category | Fire Extinguisher Signal |
| Product Type | LED Fixture |
| Technology | LED |
| Faceplate Finish | White |
| Lens Finish | Blue |
| Lens Material | Industrial Grade Glass |
| Watts | 1W |
| Measurements |
Recessed Junction Box: 4.75" x 4.75" x 2.0" White Face Plate: 5.5" x 5.5" |
| Weight | 1.7 oz |
| Input Voltage | 120-277V AC |
Spec Sheet:
LDBL120RF Spec Sheet
