8 Foot 2 LED T8 Strip Fixture
4 Foot T8 LED
30 Watts
4,200 Lumens
3000K/3500K/4000K
5000K/6500K
80+ CRI
Evenly Spreads Light
Not Dimmable
Operating Temp
-4°F to 113°F
5 Year Warranty
USA Made with US Steel
Product Description
H&H's 8-foot 2 lamp direct wire T8 LED high-efficiency Watt-Hawk™ strip fixture is engineered to provide the highest output of light available. Utilizing our Multi-Tek™ LED sticks with this exclusive fixture provides the highest quality, most efficient light available – and will make you wish you had replaced your lights sooner!
Our Multi-Tek™ LED sticks allow you to pick a color temperature of 3000K, 3500K, 4000K, 5000K, or 6500K and our multi-faceted reflectors ensure their light shines brightly and evenly, with no shadows or hot spots.
Our Watt-Hawk™ LED fixture comes with a no hassle 5-year warranty on the fixture and LEDs.
Have a question? We're here to help! Let's chat.
Energy Savings
The 2 T8 LED lamps only use 30 watts.
| Replace | Watts | Savings |
| 2 F96T12 | 158 Watts | 128 Watts |
| 2 F96T12 ES | 120 Watts | 90 Watts |
| 2 F96T8 | 109 Watts | 79 Watts |
Product Features
Universal Voltage 120-277 Volt
Our included Multi-Tek™ LED sticks operate on 120-277 volts AC directly without the need for a ballast. The fixture has a NEMA disconnect.
Quality Cam-Lock Lamp holders
The lamp holders mount securely in the fixture body and prevent the lamps from slipping out.
Solid 20ga (.032") Steel Body
The solid four bend body provides added rigidity. The socket bars and endplates securely snap into place. The cold rolled steel body is painted with a smooth, glossy, highly reflective white enamel paint and has sufficent knockouts for mounting and electrical supply.
Tab Mount, Tool Free Reflector Attachement
The reflectors are attached to the fixture body with a tab lock system. No tools or additional fasteners are required for reflector installation and removal.
95% Specular Reflector
The CNC formed .020" specular aluminum reflector has 6 mirrored angles per lamp for unsurpassed lamp imaging. The reflector produces even lighting patterns to eliminate shadows and hot spots.
Mounting
Fixture is designed for surface mount, chain, or gripple aircraft cable installations.
Specifications
| Brand | H&H Industries |
| Fixture Type | Strip Fixture |
| Reflector Type | Enhanced Aluminum Reflector |
| Includes |
2
LED Multi-Tek™ Lamps (Part# HH9361)
|
| Wiring | Pre-Wired Double Ended Direct Wire (No Ballast) |
| Technology | LED |
| Watts | 30W |
| Lumens | 4,200 Lumens |
| Color Temp |
Adjustable 3000K / 3500K / 4000K / 5000K / 6500K |
| Color Accuracy | >80 CRI |
| Length | 8 Feet |
| Voltage | 120-277V |
| Operating Temperature | -4 to 113°F -20 to 45°C |
| Lamp Life | 50,000 Hours |
| Dimmable | No |
| Fixture Warranty | 5 Years |
| LED Warranty | 5 Years |
Spec Sheet:
HH3108/LEDD2
