75 Watts Max
Medium Base
Socket
120V AC
Product Description
Elco PAR30 gimbaled track head light fixture with powder coated black finish.
Specifications
| Brand Name | Elco Lighting |
| Fixture Type | Gimbaled Track Head |
| Track Type | 1 or 2 Circuit Track Compatible |
| Track Style |
H-Style Track From ELCO or Others |
| Bulb Included | No |
| Fixture Shape | Round |
| Fixture Adjustability |
180° Vertically 358° Rotation |
| Works with Lamp Sizes | PAR30 |
| Lamp Compatibility | PAR30 Short Neck Only |
| Socket Size | Medium Base |
| Finish | Black |
| Finish Type | Powder Coated |
| Max Wattage | 75W |
| Length | 4-3/4" |
| Width | 4-1/8" |
| Height | 8" |
| Voltage | 120V AC |
| Dimmable | Lamp Dependent |
| For Use Indoors | Yes |
| cULus Listed | Yes |
| UL Listed | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| UPC | 633999240456 |
Spec Sheet:
ET686B Spec Sheet
