75 Watts Max
Medium Base
Socket
120V AC
Product Description
Nora PAR30 gimbaled track head light fixture with a black finish.
Product Features
Fully Adjustable
Rear loading track head with a yoke provides for full adjustment of the light source.
1 or 2 Circuit Track Capable
Positive contact (opposite neutral and ground contacts) is preset to “down” position at factory but may be raised to the higher position to install onto the second circuit of Nora Lighting NT- 2300 series two-circuit track.
Specifications
| Brand Name | Nora Lighting |
| Fixture Type | Gimbaled Track Head |
| Track Type | 1 or 2 Circuit Track Compatible |
| Bulb Included | No |
| Fixture Shape | Round |
| Works with Lamp Sizes | PAR30 |
| Socket Size | Medium Base |
| Fixture Material | Metal |
| Finish | Black |
| Max Wattage | 75W |
| Length | 8-3/8" |
| Width | 4-1/8" |
| Height | 3-7/8" |
| Voltage | 120V AC |
| Dimmable | Lamp Dependent |
| For Use Indoors | Yes |
| cULus Listed | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Made In | China |
| UPC | 732180343720 |
Spec Sheet:
NTH-107B Spec Sheet
