125 Watts Max
125W R40 or 100W PAR38
120V AC
Product Description
Nora R20/PAR20, R30/PAR30, R40/PAR38 track head light fixture with a black finish.
Specifications
| Brand Name | Nora Lighting |
| Fixture Type | Track Head |
| Track Type | 1 or 2 Circuit Track Compatible |
| Bulb Included | No |
| Fixture Adjustability |
Fully Adjustable Firm Angle Position |
| Works with Lamp Sizes | R20/PAR20, R30/PAR30, R40/PAR38 |
| Socket Size | E26 |
| Housing Material | Steel |
| Finish | Black |
| Max Wattage |
125W R40 100W PAR38 |
| Length | 5-3/8" |
| Diameter | 2-1/8" |
| Extension | 8-7/8" |
| Voltage | 120V AC |
| Dimmable | Lamp Dependent |
| For Use Indoors | Yes |
| cULus Listed | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Made In | China |
| UPC | 732180340712 |
Spec Sheet:
NTH-119B Spec Sheet
