150 Watts Max
Medium Base
120V AC
1 Year Warranty
Product Description
Nora bronze BR40/PAR38 rear loading gimbal ring track head lamp holder light fixture.
Product Features
- One or two circuit track capable
- Works with LED lamps
Specifications
| Bulb Included | No |
| Works with Lamps | BR40/PAR38 |
| Lamp Base | Medium (E26) |
| Number of Lamps | 1 |
| Material | Die Cast Aluminum |
| Finish | Bronze |
| Max Watts | 150W |
| Length | 6" |
| Width | 5-3/8" |
| Height | 10-1/8" |
| Input Voltage | 120V AC |
| UL Listed | Yes |
| Warranty | 1 Year Limited |
Dimensions
Spec Sheet:
NTH-108BZ Spec Sheet
Instructions:
NTH-108BZ Instructions
