250 Watts Max
Medium Base
120V AC
1 Year Warranty
Product Description
Nora natural metal finish flatback universal track head lamp holder light fixture (PAR16, PAR20, PAR30 and PAR38).
Product Features
- Adjustable angle for custom aiming
- High heat resistant teflon coated wiring lead
- Works with LED lamps
Product Construction
Adjustment Arm
Single tightening knob locks vertical angle of fixture.
One/Two Circuit Capable
Setup to work on a single circuit, but can be converted to install onto the second circuit of NT- 2300 series two-circuit track.
Specifications
| Bulb Included | No |
| Works with Lamps |
PAR16 PAR20 PAR30 PAR38 |
| Lamp Base | Medium (E26) |
| Number of Lamps | 1 |
| Finish | Natural Metal |
| Max Watts | 250W |
| Length | 4-1/2" |
| Width | 2" |
| Height | 7-1/2" |
| Input Voltage | 120V AC |
| UL Listed | Yes |
| Warranty | 1 Year Limited |
Dimensions
Spec Sheet:
NTH-109N Spec Sheet
Instructions:
NTH-109N Instructions
