90 Watts Max
Medium Base
120V AC
1 Year Warranty
Product Description
Nora white BR40/PAR38 die-cast front loading gimbal ring track head lamp holder light fixture.
Product Features
- Die-cast Lamp Locking Ring
- Fully adjustable, firm angle position
- One or two circuit track capable
- Works with LED lamps
Specifications
| Bulb Included | No |
| Works with Lamps | BR40/PAR38 |
| Lamp Base | Medium (E26) |
| Number of Lamps | 1 |
| Material | Die Cast Aluminum |
| Finish | White |
| Max Watts | 90W |
| Length | 6-3/4" |
| Width | 5-3/8" |
| Height | 10-1/2" |
| Input Voltage | 120V AC |
| UL Listed | Yes |
| Warranty | 1 Year Limited |
Dimensions
Spec Sheet:
NTH-133W Spec Sheet
Instructions:
NTH-133W Instructions
