150 Watts Max
Medium Base
120V AC
1 Year Warranty
Product Description
Nora black universal track head lamp holder light fixture (PAR16 to PAR38, R20, BR30, and BR40) with flanged retractable shroud.
Product Features
- Retractable extension hides lamp neck and screw shell
- Heat resistant teflon coated wire lead
- Works with LED lamps
Product Construction
Socket Enclosure
0.03" Drawn steel cup contains socket, and two tempered stainless steel springs that secure an extension cover for shielding the base and neck of any lamp source. Extension can also be removed if desired.
Adjustment Arm
Single tightening knob locks vertical angle of fixture.
One/Two Circuit Capable
Setup to work on a single circuit, but can be converted to install onto the second circuit of NT- 2300 series two-circuit track.
Specifications
| Bulb Included | No |
| Works with Lamps |
PAR16 R20/PAR20 BR30/PAR30 BR40/PAR38 |
| Lamp Base | Medium (E26) |
| Number of Lamps | 1 |
| Finish | Black |
| Max Watts | 150W |
| Length | 3" |
| Width | 2" |
| Height | 5-1/4" |
| Input Voltage | 120V AC |
| UL Listed | Yes |
| Warranty | 1 Year Limited |
Dimensions
Spec Sheet:
NTH-138B Spec Sheet
Instructions:
NTH-138B Instructions
