150 Watts Max
Medium Base
Socket
120V AC
Product Description
Nora PAR38 gimbaled track head light fixture with a black finish.
Specifications
| Brand Name | Nora Lighting |
| Fixture Type | Gimbaled Track Head |
| Track Type | 1 or 2 Circuit Track Compatible |
| Bulb Included | No |
| Fixture Shape | Round |
| Fixture Adjustability | · Adjustable yoke for custom aiming |
| Works with Lamp Sizes | PAR38 |
| Socket Size | Medium Base |
| Finish | Black |
| Installation Notes | Deep drawn steel socket cup housing for high strength and rigidity. Heat resistant Teflon coated wire lead . Low profile gimbal ring with minimal profile. High-strength stainless steel electrical contacts. One or two circuit track capable. |
| Max Wattage | 150W |
| Length | 10-1/4" |
| Width | 5-1/4" |
| Height | 5-7/8" |
| Voltage | 120V AC |
| Dimmable | Lamp Dependent |
| For Use Indoors | Yes |
| cULus Listed | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Made In | China |
Spec Sheet:
NTH-148B Spec Sheet
