250 Watts Max
Medium Base
Socket
120V AC
Product Description
Nora PAR16 to PAR38 track head light fixture with a heat rated baked enamel paint white finish.
Specifications
| Brand Name | Nora Lighting |
| Fixture Type | Track Head |
| Track Type | 1 or 2 Circuit Track Compatible |
| Bulb Included | No |
| Works with Lamp Sizes | PAR16 to PAR38 |
| Socket Size | Medium Base |
| Fixture Material | Steel |
| Finish | White |
| Finish Type | Heat Rated Baked Enamel Paint |
| Accepts LED lamp | Yes |
| Bulbs Included | No |
| Compatible Lamps | PAR16, PAR20, PAR30, PAR38 |
| Socket | Medium Base |
| Use Only | Nora NT Series Track System |
| Max Wattage | 250W |
| Length | 7-1/2" |
| Width | 2" |
| Height | 4-1/2" |
| Voltage | 120V AC |
| Dimmable | Lamp Dependent |
| For Use Indoors | Yes |
| cULus Listed | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Made In | Taiwan |
Spec Sheet:
NTH-109W Spec Sheet
