4 Foot 2 T8 LED Stick Workbench Fixture
4 Foot T8 LED
30 Watts
4,200 Lumens
3000K/3500K/4000K
5000K/6500K
80+ CRI
Evenly Spreads Light
Not Dimmable
Operating Temp
-4°F to 113°F
5 Year Warranty
Includes 8ft Power Cord
USA Made with US Steel
Product Description
Experience next-level illumination with H&H's 4-Foot Workbench Fixture, designed to enhance your workspace. Using our 15 watt Multi-Tek™ LED tubes, this fixture delivers unparalleled light quality and efficiency.
The included Multi-Tek™ LED sticks allow you to pick a color temperature of 3000K, 3500K, 4000K, 5000K, or 6500K.
The fixture comes with an 8 foot 120V spade plug (standard 120V wall plug) attached.
Have a question? We're here to help! Let's chat.
Energy Savings
The LED workbench fixture only use 30 watts.
| Replace | Watts | Savings |
| 2 F40T12 | 84 Watts | 54 Watts |
| 2 F32T8 | 59 Watts | 29 Watts |
Product Features
Solid 20ga (.032") Steel Body
Cold rolled steel body is painted with a smooth, glossy, highly reflective white enamel paint and has sufficient knockouts for mounting and electrical supply.
Prewired Plug
The fixture comes with an 8 foot 120V spade plug already wired into the fixture.
Endplates
The socket bars and endplates securely snap into place.
Tool-Free Reflector Attachment
The reflectors are attached to the fixture body with a tab lock system. No tools are required for reflector installation or removal.
95% Specular Reflector
The CNC formed .020" specular aluminum reflector has 6 mirrored angles per lamp for unsurpassed lamp imaging. The reflector produces even lighting patterns to eliminate shadows and hot spots.
Mounting
Fixture is designed for surface mount, chain, or gripple aircraft cable installations.
Specifications
| Brand | H&H Industries |
| Fixture Type | Workbench Fixture |
| Reflector Type | Enhanced Aluminum Reflector |
| Includes |
2
LED Multi-Tek™ Lamps (Part# HH9361)
|
| Wiring | Pre-Wired Double Ended Direct Wire (No Ballast) |
| Technology | LED |
| Watts | 30W |
| Lumens | 4,200 Lumens |
| Color Temp |
Adjustable 3000K / 3500K / 4000K / 5000K / 6500K |
| Color Accuracy | >80 CRI |
| Length | 4 Feet |
| Voltage | 120-277V |
| Operating Temperature | -4 to 113°F -20 to 45°C |
| Lamp Life | 50,000 Hours |
| Dimmable | No |
| Fixture Warranty | 5 Years |
| LED Stick Warranty | 5 Years |
Dimensions
Spec Sheet:
HH3103/LEDD2
