200 Watts
26,051 Lumens
4000K
(Cool White)
80 CRI
Type III
Distribution
Wet Locations
IP65 Rated
Wet Locations
Dimmable
(0-10V Dimming Only)
Operating Temp
-40°F to 113°F
100-277V AC
5 Year Warranty
Product Description
Nuvo 200 watt 4000K NEMA type III LED area light fixture with bronze finish.
Product Features
Wet Location Rated
Suitable for wet locations.
Mounting
Multiple mounting options are available. Slip-fitter mount is included.
Powder Coating Finish
UV stabilized powder coasted bronze finish.
Specifications
| Fixture Type | Area Light |
| Technology | LED |
| Photocell or Sensor | Optional |
| Material | Die-cast Aluminum |
| Finish | Bronze (UV Stabilized Powder Coated) |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| BUG Rating | B3-U2-G3 |
| Light Distribution | Type III |
| Watts | 200W |
| Lumen Output | 26,051 Lumens |
| Color Temp |
4000K (Cool White) |
| Color Accuracy | 80 CRI |
| Length | 12.4" |
| Width | 22.4" |
| Height | 3.11" |
| Weight | 8.42 lbs |
| Voltage | 100-277V AC |
| Surge Protection | 4KV |
| Operating Temperature |
-40 to 113°F -40 to 45°C |
| Average Rated Hours | 50,000 |
| Dimmable | Yes (0-10V Dimming Only) |
| Wet Location Rated | Yes |
| For Use Indoors | Yes |
| For Use Outdoors | Yes |
| Energy Star Approved | No |
| DLC Approved |
Yes DLC ID: PL4F0X2PKLPH |
| ADA Compliant | No |
| IP65 Rating | Yes |
| cULus Listed | cULus Listed - Wet Location Rated |
| Dark Sky Compliant | No |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| California Status | Lawful for sale in California |
| California T20 / T24 Rationale | T20 Exempt - Fixtures Not Regulated |
| California Prop 65 | Lead |
| Warranty | 5 Year Limited |
| UPC | 045923651496 |
Spec Sheet:
65-844 Spec Sheet
Instructions:
65-844 Instructions
