240 Watts
31,481 Lumens
4000K
(Cool White)
80 CRI
Type III
Distribution
Wet Locations
IP65 Rated
Wet Locations
Dimmable
(0-10V Dimming Only)
Operating Temp
-40°F to 113°F
277-480V AC
5 Year Warranty
Product Description
Nuvo 277-480V 240 watt 4000K NEMA type III LED area light fixture with bronze finish.
Product Features
Wet Location Rated
Suitable for wet locations.
Mounting
Multiple mounting options are available. Slip-fitter mount is included.
Powder Coating Finish
UV stabilized powder coasted bronze finish.
Specifications
| Fixture Type | Area Light |
| Technology | LED |
| Photocell or Sensor | Optional |
| Material | Die-cast Aluminum |
| Finish | Bronze (UV Stabilized Powder Coated) |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| BUG Rating | B4-U3-G4 |
| Light Distribution | Type III |
| Watts | 240W |
| Lumen Output | 31,481 Lumens |
| Color Temp |
4000K (Cool White) |
| Color Accuracy | 80 CRI |
| Length | 12.39" |
| Width | 30.28" |
| Height | 3.11" |
| Weight | 11.93 lbs |
| Voltage | 277-480V AC |
| Surge Protection | 4KV |
| Operating Temperature |
-40 to 113°F -40 to 45°C |
| Average Rated Hours | 50,000 |
| Dimmable | Yes (0-10V Dimming Only) |
| Wet Location Rated | Yes |
| For Use Indoors | Yes |
| For Use Outdoors | Yes |
| Energy Star Approved | No |
| DLC Approved |
Yes DLC ID: PLXSUDA5BXLF |
| ADA Compliant | No |
| IP65 Rating | Yes |
| UL Classification | cULus - Wet Location Rated |
| Dark Sky Compliant | No |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| California Status | Lawful for sale in California |
| California T20 / T24 Rationale | T20 Exempt - Fixtures Not Regulated |
| California Prop 65 | Lead |
| Warranty | 5 Year Limited |
| UPC | 045923652684 |
Spec Sheet:
65-866 Spec Sheet
Instructions:
65-866 Instructions
