25 Watts
2,200 Lumens
5000K
(Natural Light)
80 CRI
Wet Locations
IP65 Rated
Wet Locations
Not Dimmable
Operating Temp
-22°F to 122°F
120-277V AC
With Photocell
5 Year Warranty
Product Description
Nuvo 25 watt 5000K LED area light fixture with black finish and built-in photocell.
Product Features
Wet Location Rated
Suitable for wet locations.
Specifications
| Fixture Type | Area Light |
| Technology | LED |
| Photocell | Yes |
| Material | Polycarbonate (PC) |
| Finish | Black |
| Watts | 25W |
| Lumen Output | 2,200 Lumens |
| Color Temp |
5000K (Natural Light) |
| Color Accuracy | 80 CRI |
| Beam Angle | 90° |
| Length | 12.88" |
| Width | 7.5" |
| Height | 4.13" |
| Weight | 1.26 lbs |
| Voltage | 120-277V AC |
| Operating Temperature |
-22 to 122°F -30 to 50°C |
| Average Rated Hours | 40,000 |
| Dimmable | No |
| Wet Location Rated | Yes |
| For Use Outdoors | Yes |
| Energy Star Approved |
Yes Energy Star ID: 2373420 |
| ADA Compliant | No |
| IP65 Rating | Yes |
| cULus Listed | Yes |
| UL Classification | cULus - Wet Location Rated |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| California Status | Lawful for sale in California |
| California Status | California T24 Compliant |
| CA Prop-65 | Lead |
| California T20 / T24 Rationale |
T20 Exempt - Fixtures Not Regulated T24 2016 & 2019 JA8 Compliant |
| Warranty | 5 Year Limited |
| UPC | 045923680991 |
Dimensions
Spec Sheet:
65-245 Spec Sheet
Instructions:
65-245 Instructions
