40 / 50 / 60 Watts
5,502 - 8,728 Lumens
3000K/4000K/5000K
82+ CRI
Emits no UV light
Wet Locations
IP65 Rated
Wet Locations
Dimmable
(0-10V Dimming Only)
Operating Temp
-40°F to 104°F
120-277V AC
120-277V Dusk to Dawn
Photocell Included
5 Year Warranty
Product Description
RAB selectable wattage (40/50/60 watt) and selectable color temperature (3000K/4000K/5000K) dimmable gray LED area light fixture with photocell.
Product Features
Photocell
Integrated 120-277 volt dusk to dawn photocell.
Selectable Wattage
Power selection switch allows selecting between 60W/50W/40W (factory default 60W).
Selectable Color Temperature
Color selection switch allows selecting between 5000K, 4000K and 3000K (factory default 4000K).
Dimmable
0-10V dimming driver standard.
IP65 Rating
Ingress Protection rating of IP65 for dust and water.
Wet Location Rated
Suitable for Wet Locations.
Environmentally Friendly
Mercury and UV free. RoHS-compliant components.
Mounting
Mounts on wall or existing arm/pole (1 5/8" diameter pipe).
DLC Listed
This product is listed by Design Lights Consortium (DLC) as an ultra-efficient premium product that qualifies for the highest tier of rebates from DLC Member Utilities.
Designed to meet DLC 5.1 requirements.
DLC Product Code: S-HL6IUZ.
IESNA LM-79 & LM-80 Testing
This luminaire has been tested by an independent laboratory in accordance with IESNA LM-79 and LM-80.
Specifications
| Fixture Type | Outdoor Area Light |
| Technology | LED |
| Photocell | Integrated 120-277V Dusk to Dawn Photocell |
| Housing Material | Precision die-cast aluminum |
| Reflector | Polyethylene Terephthalate (PET) |
| BUG Rating | B2 U3 G1 |
| Effective Projected Area | EPA = 0.27 |
| Lens | Polycarbonate lens |
| Equivalent |
60W:
250W Metal Halide (MH)
200W High Pressure Sodium (HPS)
50W:
200W Metal Halide (MH)
150W High Pressure Sodium (HPS)
40W:
200W Metal Halide (MH)
150W High Pressure Sodium (HPS)
|
| Watts | 40 / 50 / 60W |
| Lumens | 5,502 - 8,728 Lumens |
| Efficacy | 132.4 - 161.2 Lm/W |
| Color Temp |
Adjustable 3000K / 4000K / 5000K |
| Color Accuracy | 82-85 CRI |
| Length | 13-7/8" |
| Diameter | 9-1/2" |
| Height | 5" |
| Weight | 3.8 lbs |
| Input Voltage | 120-277V AC |
| Operating Frequency | 50/60 Hz |
| Driver |
Type:
Constant Current, Class P
60W:
120V: 0.50A, 208V: 0.29A, 240V: 0.25A, 277V: 0.22A
50W:
120V: 0.42A, 208V: 0.24A, 240V: 0.21A, 277V: 0.18A
40W:
120V: 0.33A, 208V: 0.19A, 240V: 0.17A, 277V: 0.14A
|
| Dimming Driver |
Driver includes dimming control wiring for 0-10V dimming systems. Requires separate 0-10V DC dimming circuit. Dims down to 10%. |
| Power Factor |
40W: 120V: 99.3% 277V: 94% 50W: 120V: 99.5% 277V: 94% 60W: 120V: 99.6% 277V: 94% |
| THD |
40W: 120V: 5.25% 277V: 11.05% 50W: 120V: 5.25% 277V: 11.05% 60W: 120V: 5.25% 277V: 11.05% |
| Surge Protection |
L-N: 4kV L/N-PE: 6kV |
| Operating Temperature |
-40 to 104°F -40 to 40°C |
| Lifespan |
100,000 Hours (Based on IES LM-80 results and TM-21 calculations) |
| Emits No UV Light | Yes |
| Dimmable | Yes (0-10V Dimming Only) |
| Wet Location Rated | Yes |
| DLC Listed |
DLC Premium Designed to meet DLC 5.1 requirements. DLC Product Code: S-HL6IUZ |
| IP65 Rating | Yes |
| UL Listed |
Yes Suitable for Wet Locations |
| RoHS Compliant | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| Limited Warranty |
5 Year Limited Covers light output, driver performance and paint finish. |
| Country of Origin | Cambodia |
| Trade Agreements Act Compliant | Yes |
| UPC | 192552003384 |
Dimensions
Spec Sheet:
YBLED Spec Sheet
Instructions:
Installation Instructions
